Haftlid

Serwis

Ekspres do kawy – jaki wybrać?

Ekspres do kawy

W dzisiejszych czasach wydaje się, że w każdym domu jest ekspres do kawy. Jest to elektroniczny gadżet, który stał się obowiązkowym wyposażeniem kuchni. Jeśli zdecydujesz, że nadszedł czas na ekspres do kawy, możesz zgubić się w gąszczu różnych stylów, marek, cen i to jeszcze zanim przejdziemy do rodzajów ekspresów: ekspresy na kapsułki, elektryczne ekspresy przelewowe, ekspresy z wbudowanym młynkiem, ręczne ekspresy do kawy, z młynkiem lub bez, prasy francuskie, ręczne ekspresy przelewowe, dzbanki moka, ekspresy neapolitańskie, ekspresy tureckie, ekspresy próżniowe. Nie panikuj, służymy pomocą! Po pierwsze, należy pamiętać, że istnieje wiele różnych sposobów ekstrakcji kawy. W zależności od Twoich nawyków konsumpcyjnych, gustu i budżetu, niektóre urządzenia będą bardziej odpowiednie niż inne.

Rodzaje ekspresów do kawy

Tradycyjny ekspres do kawy, który można znaleźć w większej liczbie kuchni niż jakikolwiek inny. W górnej części ekspresu napełnia się zimną wodą pojemnik znajdujący się na górze urządzenia; woda jest następnie podgrzewana i ścieka do filtra wypełnionego zmieloną kawą oraz do karafki lub dzbanka znajdującego się poniżej. Karafka jest zwykle podgrzewana za pomocą gorącej płyty. Ekspres posiada szereg dodatkowych funkcji, takich jak programowalny czas, filtr stały, filtr wody i wiele innych. A co najlepsze, można używać dowolnej kawy mielonej. Ekspresy na kawę w kapsułkach. Kawa mielona jest dostarczana w małej, fabrycznie zapakowanej kapsułce, którą ładuje się do ekspresu. Ekspres ma pojemnik, który napełnia się wodą; urządzenie wycina otwór w kapsułce, podgrzewa wodę i przepuszcza ją przez kapsułkę do filiżanki z kawą. Następnie wyrzuca się kapsułkę – bez bałaganu, bez konieczności czyszczenia. Użytkownik jest ograniczony do asortymentu kawy oferowanego przez producenta systemu kapsułkowego. Ekspres do espresso. Jest to domowa wersja ekspresów do kawy, jakie można znaleźć w kawiarniach. Wyposażone są w wysokociśnieniowy podgrzewacz wody, który przepuszcza gorącą wodę lub parę wodną przez zmieloną kawę w idealnej temperaturze i pod idealnym ciśnieniem, aby wydobyć z niej jak najwięcej smaku. W ten sposób powstaje jedna lub dwie małe filiżanki kawy espresso. Zazwyczaj ekspresy te zawierają również parowy podgrzewacz mleka i spieniacz, dzięki czemu mogą pełnić funkcję ekspresu capuccinno lub latte.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?

Różni ludzie w różny sposób rozpoczynają swój poranek. Niektórzy mają czas, by czekać na zaparzenie kawy, inni chcą, by była ona gotowa i gorąca od razu po przebudzeniu. Zanim zapoznasz się z listą najlepszych dostępnych obecnie ekspresów do kawy, zdecyduj, jaki poziom wygody chcesz uzyskać dzięki niemu. Jeśli chcesz pić kawę z samego rana, odpowiedni dla Ciebie może być programowalny ekspres do kawy. Jeśli nie masz nic przeciwko poświęcaniu pełnej uwagi ekspresowi do kawy tylko po to, by otrzymać idealną filiżankę, rozważ zakup ręcznego ekspresu do kawy. Kawy są obecnie dostępne w szerokim wyborze. Niezależnie od tego, do której kawiarni się udasz, spodziewaj się, że będziesz miał wiele możliwości wyboru. Przy zakupie ekspresu do kawy należy zastanowić się, jaki rodzaj kawy lubisz pić. Czy zadowala Cię picie espresso? A może bardziej smakuje Ci cappuccino? Co sądzisz o piciu kawy białej, czarnej lub macchiato? Upewnij się, że ekspres do kawy, który kupisz, będzie w stanie dostarczyć Ci kawy, którą chcesz pić. Jeśli szukasz różnorodności, nie martw się. Istnieją obecnie hybrydowe ekspresy do kawy, które mogą parzyć różne rodzaje kawy. Zakup uniwersalnego ekspresu do kawy pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce na blacie, ponieważ nie będziesz musiał kupować dwóch różnych urządzeń. Jeśli skłaniasz się w tym kierunku, przygotuj się na większy wydatek, ponieważ tego rodzaju produkty są droższe od tradycyjnych ekspresów do kawy.