Haftlid

Serwis

Jak zadbać o swój uśmiech?

Zdrowy uśmiech

Każdy chce mieć wspaniały uśmiech, dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej! Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do wielu problemów stomatologicznych i medycznych w przyszłości, takich jak choroby dziąseł, infekcje, utrata zębów, choroby serca, udary mózgu i inne. Regularne kontrole i czyszczenie zębów mogą zapobiec tym problemom, jak również zapewnić Ci dobrą higienę jamy ustnej.

Podstawa to prawidłowa higiena zębów

Jest to jedna z najprostszych czynności, jakie można wykonać, aby utrzymać zęby w czystości. Podczas szczotkowania zębów należy ustawić włosie pod kątem 45 stopni w pobliżu linii dziąseł. Zarówno linia dziąseł, jak i powierzchnia zęba powinny stykać się z włosiem. Zewnętrzne powierzchnie zębów należy szczotkować ruchem w przód i w tył oraz w górę i w dół, pamiętając, aby robić to delikatnie, aby uniknąć krwawienia. Aby wyczyścić wewnętrzne powierzchnie zębów i dziąseł, ponownie ustaw włosie pod kątem 45 stopni i powtórz ruchy w przód i w tył oraz w górę i w dół. Na koniec wyszczotkuj powierzchnie języka i dachu jamy ustnej, aby usunąć bakterie, które mogą powodować nieświeży oddech. Staraj się szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, aby zapobiec gromadzeniu się kwasów powstających w wyniku rozkładu pokarmu przez bakterie. Jeśli jednak nie pozwala Ci na to praca lub zajęcia, po jedzeniu dokładnie wypłucz jamę ustną wodą, aby zminimalizować ilość pokarmu, który mógłby posłużyć jako podłoże dla bakterii.

Zbilansowana dieta dla zdrowych i mocnych zębów

Miąższ awokado jest pełen błonnika prebiotycznego, który wspomaga zdrowe trawienie. Tego rodzaju błonnik odżywia bakterie probiotyczne w mikrobiomie jamy ustnej i jelit. Zdrowe trawienie jest ważne dla ogólnego zdrowia organizmu i dobrego samopoczucia. Choć masło może nie kojarzyć się ze zdrowiem, jest jednym z najlepszych pokarmów dla zdrowych zębów. Ludzie od dawna stronią od masła, obawiając się, że doprowadzi ono do niekontrolowanego przyrostu wagi. Nie bój się masła! Tłuszcz nasycony zawarty w maśle nie sprawi, że przytyjesz. Uwalnia on hormony, które sprawiają, że jesteś syty i zadowolony, i nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi. Szparagi to pyszne letnie warzywo, ale czy wiedziałeś, że zawierają ważny błonnik? Szparagi są doskonałym źródłem inuliny – prebiotycznego błonnika, który pomaga w trawieniu probiotyków. Być może wiesz już o korzyściach zdrowotnych płynących z probiotyków. Są to dobre bakterie, które pomagają utrzymać jelita w dobrym zdrowiu. Znaczenie zdrowego trawienia rozciąga się również na zdrowie zębów. Bakterie żołądkowe wpływają na ogólny stan zdrowia i cały mikrobiom trawienny.

Korzyści z regularnych wizyty u stomatologa

Regularne wizyty u dentysty pozwalają mu dostrzec problemy, które mogą przerodzić się w większe kłopoty, jeśli pozostaną nierozwiązane. Dentysta może zauważyć, że Twoje dziąsła nie są w dobrym stanie lub że rozwija się w nich mały ubytek – i może natychmiast zapewnić Ci niezbędne leczenie! Utrata zębów może powodować różne problemy – w tym przesunięcie się zębów i utratę masy kostnej szczęki. Dorosłe zęby nie bez powodu nazywane są „zębami stałymi”, a utrata nawet jednego z nich może mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Jeśli myślisz, że przewlekły nieświeży oddech może być spowodowany jedynie zjedzeniem zbyt dużej ilości cebuli lub porannym oddechem, to z pewnością jest to nieprawda. Halitoza, choroba zębów, może wystąpić po wielokrotnym stosowaniu niewłaściwych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej. Nie jest to problem, który należy ignorować lub próbować leczyć na własną rękę.