Haftlid

Serwis

Muzeum Chleba i Zamek Orawski

Radzionków: Muzeum Chleba

Jak powstaje chleb? Z jakich maszyn korzysta się przy jego produkcji? Dla tych osób, które chcą poznać odpowiedzi na powyższe pytania, kuszącym celem wycieczki po Górnym Śląsku może się stać Muzeum Chleba w Radzionkowie. To wyjątkowa placówka muzealna, obok której nie można przejść obojętnie. Muzeum to powstało w 2000 roku, a jego głównym celem było upowszechnianie wiedzy na temat tego, jak powstaje chleb. Dziś w czasie zwiedzania muzeum można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii piekarnictwa oraz tego, w jaki sposób wypiekano chleb w dawnych czasach.

W poznawaniu historii tego popularnego wypieku pomaga nie tylko miejscowy przewodnik, ale i ciekawa ekspozycja zabytkowych maszyn i sprzętów wykorzystywanych w piekarniach. Nie brak tu również archiwalnych zdjęć oraz naczyń, dzięki czemu wizyta w tym miejscu staje się jeszcze ciekawszym doświadczeniem. Samo muzeum szybko zyskało popularność, stając się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na ternie Górnego Śląska. Wpisanie tej placówki na Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego sprawiło, iż stała się ona jeszcze bardziej znana. Dziś jest to jedno z tych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić w czasie pobytu na Śląsku. Tu każdy, bez względu na wiek i zainteresowania, znajdzie dla siebie coś ciekawego, dzięki czemu spędzi w Radzionkowie czas w przyjemny i pożyteczny sposób.

Słowacja dla ciekawych – Zamek Orawski

Zamek Orawski jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może nas oczarować Słowacja, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas sprawią wiele radości. Wzniesiony na szczycie stromej skały, dumnie wznosi się nad okolicą. Wzniesiony w połowie XIII wieku, pierwotnie był romańsko-gotycką budowlą o typowo obronnym charakterze. Z czasem zaczęto zmieniać wygląd zamku, przez co w jego bryle pojawiły się cechy typowe dla sztuki renesansu, a z czasem i dla stylu neogotyckiego.

Dziś jest to majestatyczna budowla, której podczas wycieczki po Słowacji warto poświęcić więcej uwagi. Dawna siedziba rodu Thurzo składa się z trzech części: zamku dolnego, średniego i górnego. Są one idealnie dopasowane do skały, na której wznosi się zamek, dzięki czemu z daleka prezentują się wspaniale. Spacer po poszczególnych częściach zamku to szansa na nacieszenie się wspaniałymi widokami oraz na poznanie historii tego obiektu. W murach budowli mieści się obecnie Muzeum Orawskie, mogące się pochwalić dość zróżnicowaną ekspozycją. Historia, archeologia, przyroda i etnografia – oto dziedziny nauki, które są w tym miejscu bardzo dobrze reprezentowane. Efekt? Kto odwiedzi Zamek Orawski, ten będzie mógł spędzić wolny czas w wyjątkowej scenerii, ciesząc się magią tego wyjątkowego miejsca.