Haftlid

Serwis

Piece gazowe kondensacyjne – Co powinieneś o nich wiedzieć?

Piece gazowe kondensacyjne – najważniejsze kwestie

Kondensacyjne piece gazowe wyglądają i pod wieloma względami działają jak konwencjonalne piece. Podobnie jak konwencjonalne systemy, kondensacyjny piec gazowy pobiera powietrze przez system powrotu zimnego powietrza, przepuszcza je przez filtr powietrza, przesuwa za pomocą wentylatora cyrkulacyjnego i ogrzewa palnikiem gazowym. Ciepło jest następnie pobierane w zespole skraplającym – i to właśnie tam kondensacyjne piece gazowe są znacznie lepsze od swoich starszych odpowiedników. W piecach kondensacyjnych istnieje wtórny wymiennik ciepła składający się z małych rur, które odbierają gazy spalinowe po przejściu przez pierwotny wymiennik ciepła. Tutaj wydobywa się więcej ciepła, w wyniku czego gazy są chłodzone do tego stopnia, że skraplają się w wodę i dwutlenek węgla. Ponieważ woda i dwutlenek węgla z lekko kwaśnego kondensatu zwanego kwasem węglowym, wtórny wymiennik ciepła musi być wykonany ze stali nierdzewnej, aby był odporny na korozję. W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów, agregat skraplający w piecach kondensacyjnych ma nie jeden, ale dwa wymienniki ciepła – jeden do pierwotnej wymiany ciepła, drugi do wymiany skondensowanych spalin. Ten dodatkowy wymiennik zapewnia maksymalne wydobycie ciepła z procesu, co zapewnia znacznie wyższą wydajność.

Układ odpowietrzania wydechu

Temperatura spalin z pieca kondensacyjnego różni się zasadniczo od temperatury konwencjonalnego pieca. Wylot spalin z pieca kondensacyjnego jest stosunkowo chłodny i może być odpowietrzany za pomocą plastikowej rury odpowietrzającej bez użycia metalowego otworu kominowego.

O tym warto pamiętać!

Podczas gdy wymienniki ciepła są tym, co wyróżnia wysokowydajne jednostki, inne opcjonalne komponenty zapewniają również większą wydajność – takie jak silniki dmuchaw o zmiennej prędkości. Są cichsze, wymagają mniej konserwacji i są do 60 procent bardziej wydajne niż standardowy silnik z dzielonym kondensatorem występujący w starszych systemach. Piece na gaz kondensacyjny są zwykle wyposażone w wiele zaworów gazowych lub palników dwustopniowych, aby umożliwić różne ustawienia płomienia, oraz elementy sterujące ECM w celu modulacji palnika i dmuchawy. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pieców, komory dmuchaw są zwykle izolowane. Komora spalania jest uszczelniona, więc nie wykorzystuje powietrza, które zostało już podgrzane. Piece na gaz kondensacyjny wykorzystują rurę PVC, która opróżnia się do odpływu podłogowego w celu odprowadzania kondensacji. Spaliny są chłodniejsze niż standardowy piec, dzięki czemu można je wentylować za pomocą plastikowej rury przez ścianę boczną lub dach zamiast otworu kominowego.

Znalezienie odpowiedniego nowego pieca

Piece kondensacyjne są droższe w instalacji niż standardowe piece, a także mogą wymagać modernizacji systemu wentylacji i przewodów. Innymi słowy, nie są idealne dla wszystkich domów, dlatego zawsze mądrze jest współpracować ze specjalistami HVAC, aby zapewnić najlepszy nowy system ogrzewania dla swojego domu.

Piece i kotły gazowe kondensacyjne znajdziesz na stronie: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kondensacyjne.html