Haftlid

Serwis

Piwo kraftowe i tragi staroci

Czym jest piwo kraftowe?

Zainteresowanie piwem kraftowym wzrasta z roku na rok. Czym tak naprawdę jest, gdzie powstaje i jak je znaleźć? Nazwa pochodzi od angielskiego słowa craft co oznacza rzemiosło, sztukę, rękodzielnictwo. W odniesieniu do piwa mówimy zatem o produkcie o oryginalnej, często autorskiej recepturze, powstającym w małych, niezależnych browarach. Ich właścicielem jest najczęściej główny piwowar – pasjonat, który swoją pasję zamienił na zazwyczaj niewielkiej skali działalność. Poza miłością do piwa charakteryzuje go kreatywne podejście do jego produkcji, eksperymentowanie przy tworzeniu nowych receptur, jak również to, że najczęściej bierze czynny udział w poszczególnych etapach powstawania jego unikatowego produktu.

W browarze kraftowym zwanym inaczej rzemieślniczym, jakość produktu bowiem dominuje nad względami ekonomicznymi. Najważniejsze są surowce z jakich powstaje piwo, a także zastosowane w nim proporcje. Niezależność tych browarów polega na braku jakichkolwiek powiązań z podmiotami, które zajmują się produkcją masową. Pasja właściciela połączona z doświadczeniem i fantazją stają się natomiast gwarancją jakości i oryginalności, na których zazwyczaj zależy klientom. Nowych gatunków i smaków piwa warto szukać na różnego rodzaju festiwalach piwnych, degustacjach, promocjach, a także w samych browarach rzemieślniczych.

Czy warto odwiedzić targi staroci?

Targi staroci to swego rodzaju objazdowe sklepy z antykami. Odbywają się każdego miesiąca w określonym miejscu ( np.na podwórku szkolnym lub specjalnym placu), w określonym terminie (np.co drugi tydzień) w niemal każdym większym mieście. Gromadzą miłośników zabytków wszelkiego rodzaju. Praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie: melomani, znawcy sztuki, kolekcjonerzy znaczków, fotografii lub monet, podróżnicy, panie domu szukające niepowtarzalnej zastawy stołowej, czytelnicy, czy nawet wędkarze. Na targach staroci można znaleźć wszystko, czego dusza zapragnie: od rzeźbionych stołów i kredensów, przez obrazy i wyjątkowe płyty winylowe, posągi, talerze, lalki porcelanowe, zegary, po zabawki, grzebienie, ubrania, lustra, wieszaki i wiele, wiele innych.

Cierpliwi i wytrwali znawcy danej dziedziny są w stanie odnaleźć wśród tego ogromu przedmiotów prawdziwe perełki sprzedawane nieraz za bezcen. Ceny zabytków zależą nie tylko od wartości danego przedmiotu, ale również od ogólne znajomości towaru przez sprzedającego. Często sprzedający chcą po prostu pozbyć się zbędnych „gratów” nie zdając sobie sprawy z ich prawdziwej wartości. Dlatego targi staroci mogą być rajem dla koneserów, bogactwem niezwykłych i wyjątkowych towarów dla zainteresowanych oraz ciekawą wystawa (można nawet powiedzieć, że prawie muzealna) dla laików.